Oficjalny portal Gminy Miękinia

Wyszukiwarka

BIP
RSS
FaceBook
English
Wersja polska
Wersja klasyczna serwisu


Strona główna
Oficjalny serwis internetowy
Gminy Miękinia

Menu główne


Otwórz się na
zdrowy klimat

Menu
Czy wiesz, że... ?
Król pruski Fryderyk Wielki
W czasie wojen śląskich król pruski Fryderyk Wielki dwukrotnie zatrzymał się w Gałowie, w 1754 i w 1787 roku, gdzie obserwował manewry pruskiej armii. W grudniu 1757 roku, przed bitwą pod Lutynią, pomiędzy Gałowem a Małym Gałowem, stacjonowały wojska austriackie. Historia Gałowa związana jest z rodami von Seidlitzów i von Roederów, których herby rycerskie widnieją na elewacji pałacu i na dawnym spichlerzu. W obrębie murów otaczających kościół, wydzielono miejsce na małą nekropolię rodu Roederów, których granitowe płyty nagrobne zachowały się do dnia dzisiejszego.
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst Cofnij
Atrakcje przyrodnicze
Jesteś tutaj:  ›› Turystyka ›› Atrakcje turystyczne ›› Atrakcje przyrodnicze
Rezerwat „Zabór”
Podziwianie przyrody w gminie Miękinia można rozpocząć od szczególnego obszaru chronionego jakim jest Rezerwat „Zabór”. Rezerwat, położony w pobliżu wsi Zabór Wielki, został powołany zarządzeniem ministra w 1959 r. i chroni zalewiskowy las olszowy z domieszką brzozy i dębu o charakterze puszczańskim.
Obszar chroniony ma 34,72 ha. Te bagienne lasy są przez parę miesięcy w roku zalane wodą. Drzewa rosną tu na wysokich kępach, wokół których znajdują się doliny wypełnione wodą o głębokości do pół metra. Ogólnie występuje tu 139 gatunków roślin w zasadzie pospolitych. Jest to naturalny las łęgowy stosunkowo rzadki z dużymi obszarami porośniętymi turzycami i trzciną.

Do najciekawszych składników runa należą: tatarak zwyczajny, grążel żółty, kosaciec żółty (irys), knieć błotna czyli kaczeniec, jaskier wielki i niezapominajka błotna. W rezerwacie występują duże ilości pnączy. Można tu spotkać chmiel zwyczajny, psiankę słodkogórz i kielisznik zaroślowy. W piętrze krzewów występuje kruszyna, kalina koralowa, czeremcha zwyczajna, oraz porzeczka czarna. Wiek drzewostanu szacuje się na 80 – 90 lat, dominuje olsza, czarna, brzoza brodawkowata, jesion wyniosły, wiąz górski i wierzby. W rezerwacie, jako jedyne w Polsce, ma swoje siedlisko żaba dalmatyńska zw. zwinką.

Poza tym występują traszki, jaszczurki zwinki i żyworodne, padalce, zaskrońce oraz ponad 100 gatunków ptaków, w tym bardzo rzadki i płochliwy ptak bocian czarny oraz żuraw i orzeł bielik. Rezerwat „Zabór” jest rezerwatem ścisłym, można podziwiać go jedynie z zewnątrz, z dróg wyznaczających jego granice.


Informacja dla osób niesłyszącychCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności GospodarczejSystem Informacji Przestrzennejgov.pl
design by fast4net

Płatności online