Oficjalny portal Gminy Miękinia

Wyszukiwarka

BIP
RSS
FaceBook
English
Wersja polska
Wersja kontrastowa


Strona główna
Oficjalny serwis internetowy
Gminy Miękinia

Menu główne


Otwórz się na
zdrowy klimat

Menu
Czy wiesz, że... ?
Mogiła
W 1949 roku kierowca Ludwik Półtorak jadąc ze starostą Zarzyckim przez las zauważyli niewielki budynek (dominium pomocnicze). Zatrzymali się. Starosta poszedł sprawdzić czy jest zasiedlona, a kierowca poszedł do lasu. Po 100 m spaceru natknął się na dość dużą mogiłę długości ok. 30 m Wokół porozrzucane były ludzkie kości i roztaczał się trupi odór. W wysokim nasypie były otwory zrobione przez zwierzęta. Warstwa ziemi nad pogrzebanymi nie była grubsza niż 40-50 cm. Pokazał to staroście, który powiedział, że dowie się i sprawdzi. Na drugi dzień starosta powiedział kierowcy te słowa: „O ile chcesz żyć, ja nie miał kłopotów to zapomnij o tym. Nigdy tam nie byliśmy, nic nie widzieliśmy i o niczym nie wiemy”. Mieszkańcy Lubiatowa znając sprawę już od czasu zasiedlenia wsi również nie zgłaszali nikomu o leżącej nieopodal mogile w obawie o własne życie.
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst Cofnij
Urzędy i instytucje
Jesteś tutaj:  ›› Urząd Gminy ›› Urzędy i instytucje
Kategoria: Przedsiębiorstwa
Adres: 55-330 Miękinia, ul. Kościuszki 48a
Nr telefonu: 71 396 09 94
Fax: 71 396 09 94
Historia
W Miękini, sąsiadującej ze Środą Śląską - miejscem historycznych upraw winorośli, w roku 2001 zostały założone przez Ewę i Lecha Jaworków Winnice Jaworek. Głównym założeniem tego przedsięwzięcia była uprawa winorośli właściwej (Vitis vinifera) z przeznaczeniem na produkcję regionalnego wina gronowego, miodów pitnych bazujących na soku winogronowym oraz nalewek i destylatów owocowych na bazie miodu.

Poza odtworzeniem upraw i produkcją wina, istotnym dla właścicieli winnicy było odrestaurowanie i przywrócenie dawnej świetności, zabudowaniom pochodzącym z XVIII wieku, znajdującym się na terenie winnicy. Budynki te zachowały swój niepowtarzalny charakter mimo, iż zostały dostosowane do potrzeb produkcji, przechowywania i sprzedaży wina.

Winnica
Plantacja winorośli obejmuje 24 hektary dzięki czemu Winnice Jaworek są największą polską winnicą. Na plantacji testowanych jest ponad 30 odmian winorośli, sprowadzonych między innymi z Niemiec, Austrii i Francji. Pierwsze winogrona zebrane zostały w 2003 roku. Gorące i długie lato oraz ciepła jesień sprawiły, że wino z tego rocznika było bardzo obiecujące.

Wyprodukowane zostało wówczas wino między innymi z odmian: Pinot Noir, Elbling, Riesling reński i Pinot Gris. Wina pochodzące z pierwszego zbioru zostały bardzo dobrze przyjęte wśród degustatorów. Zachęciło to właścicieli winnicy do kontynuowania przedsięwzięcia i zwiększenia areału upraw.

Zdobyte doświadczenie, rozwój winnicy i chęć tworzenia win charakterystycznych dla Dolnego Śląska, przyniosły bogatą ofertę win między innymi z odmian: Saint Laurent, Cabernet Sauvignon, Pinot Noir, Dunkelfelder, Riesling, Pinot Blanc, Rivaner, Chardonnay, Pinot Gris, Auxerrois Blanc. W uprawie winorośli i produkcji wina stosowane są zasady rolnictwa ekologicznego i organicznego.

Produkty
Poza tradycyjną produkcją białych i czerwonych win, które w 2006 roku zostały włączone przez Ministerstwo Rolnictwa na listę Produktów Tradycyjnych, na bazie soku winogronowego, powstają miody pitne. Ciekawe połączenie soku z białych i czerwonych odmian winorośli z miodami akacjowym, lipowym, spadziowym i gryczanym, dojrzewając w dębinie daje niepowtarzalny trunek, którego powstawanie opiera się na tradycji wytwarzania miodów pitnych winogronowych.

Oferta
Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia Winnic Jaworek w Miękini. W trakcie wizyty goście poznają historię miejsca, w którym znajduje się winnica. Podczas zwiedzania winiarni prezentowany jest proces powstawania i produkcji wina od momentu zbioru owoców, do wprowadzenia gotowego wina do sprzedaży. Zakończeniem zwiedzania jest degustacja win i miodów z Winnic Jaworek, w nowo odrestaurowanej sali degustacji.

Na terenie winnicy znajduje się restauracja, w której serwowane są dania przygotowywane między innymi z produktów pochodzących z Dolnego Śląska. Polecamy wizytę w winnicach zakończoną posiłkiem z degustacją win. Takie spotkania z winem są doskonałym urozmaiceniem uroczystości rodzinnych, imprez w gronie przyjaciół czy spotkań biznesowych. Do dyspozycji gości oddana jest również sala konferencyjna z pełnym zapleczem multimedialnym.

Zachęcamy Państwa do odwiedzenia sklepu firmowego w winnicy w Miękini. Dostępne są tu wszystkie wina produkowane przez Winnice Jaworek. Podczas zakupów, można skorzystać z porad i pomocy, w doborze odpowiedniego wina dla Państwa potrzeb i smaku.


Informacja dla osób niesłyszącychCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności GospodarczejSystem Informacji Przestrzennejgov.pl
design by fast4net

Płatności online