Oficjalny portal Gminy Miękinia

Wyszukiwarka

BIP
RSS
FaceBook
English
Wersja polska
Wersja kontrastowa


Strona główna
Oficjalny serwis internetowy
Gminy Miękinia

Menu główne


Otwórz się na
zdrowy klimat

Menu
Czy wiesz, że... ?
Legenda o samot­niku - Eremicie
Wśród starszych mieszkańców Białkowa krążyła legenda o samot­niku - Eremicie, zamieszkującym w szałasie pod lasem. Miał to być górnik, który uległ wypadkowi i okaleczeniom, które spowodowa­ły jego odsunięcie się od życia. Pojawienie się samotnika we wsi miało zwiastować nieszczęście, a osoba która pierwsza go zobaczyła, była narażona nawet na nagłą śmierć.
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst Cofnij
Atrakcje przyrodnicze
Jesteś tutaj:  ›› Turystyka ›› Atrakcje turystyczne ›› Atrakcje przyrodnicze
Rezerwat „Zabór”
Podziwianie przyrody w gminie Miękinia można rozpocząć od szczególnego obszaru chronionego jakim jest Rezerwat „Zabór”. Rezerwat, położony w pobliżu wsi Zabór Wielki, został powołany zarządzeniem ministra w 1959 r. i chroni zalewiskowy las olszowy z domieszką brzozy i dębu o charakterze puszczańskim.
Obszar chroniony ma 34,72 ha. Te bagienne lasy są przez parę miesięcy w roku zalane wodą. Drzewa rosną tu na wysokich kępach, wokół których znajdują się doliny wypełnione wodą o głębokości do pół metra. Ogólnie występuje tu 139 gatunków roślin w zasadzie pospolitych. Jest to naturalny las łęgowy stosunkowo rzadki z dużymi obszarami porośniętymi turzycami i trzciną.

Do najciekawszych składników runa należą: tatarak zwyczajny, grążel żółty, kosaciec żółty (irys), knieć błotna czyli kaczeniec, jaskier wielki i niezapominajka błotna. W rezerwacie występują duże ilości pnączy. Można tu spotkać chmiel zwyczajny, psiankę słodkogórz i kielisznik zaroślowy. W piętrze krzewów występuje kruszyna, kalina koralowa, czeremcha zwyczajna, oraz porzeczka czarna. Wiek drzewostanu szacuje się na 80 – 90 lat, dominuje olsza, czarna, brzoza brodawkowata, jesion wyniosły, wiąz górski i wierzby. W rezerwacie, jako jedyne w Polsce, ma swoje siedlisko żaba dalmatyńska zw. zwinką.

Poza tym występują traszki, jaszczurki zwinki i żyworodne, padalce, zaskrońce oraz ponad 100 gatunków ptaków, w tym bardzo rzadki i płochliwy ptak bocian czarny oraz żuraw i orzeł bielik. Rezerwat „Zabór” jest rezerwatem ścisłym, można podziwiać go jedynie z zewnątrz, z dróg wyznaczających jego granice.


Informacja dla osób niesłyszącychCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności GospodarczejSystem Informacji Przestrzennejgov.pl
design by fast4net

Płatności online