Sołectwa - Pręż - Urząd Miejski w Miękini

Burmistrz przyjmuje mieszkańców w środy w godz. 8.00-12.00 po uprzednim umówieniu telefonicznym 71 735 92 22

Wyszukiwarka

Przejdź do: BIP
Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Wersja kontrastowa serwisu
Przejdź do: RSS


Oficjalny serwis internetowy
Gminy Miękinia

Menu główne


Menu poziome

Sołectwa

Prężyce

Sołectwo leży w północnej części gminy Miękinia, w terenie nizinnym. Północne granice sołectwa wyznaczają jednocześnie granicę gminy od strony Odry. Przy wsi znajduje się największe odrzańskie starorzecze, przez które przepływa rzeka Jeziorka. Na Odrze barki eksploatują złoża żwiru. Akwen wodny starej żwirowni jest bardzo popularnym kąpieliskiem dla m.in. Wrocławia. Z drugiej strony Odry widnieje sylwetka dawnego miasta Uraz, które utraciło prawa miejskie po II wojnie światowej.
Historyczne nazwy miejscowości:
  • 1319 - Branschin
  • 1401 - Pranschiz
  • 1466 - Pranze
  • 1845 - Brandschütz
Kalendarium:
  • 1319 - Prężyce wzmiankowane jako osada targowa na drodze do przeprawy na Odrze w Urazie. Taki charakter zachowała wieś przez cały XV i XVI wiek, stopniowo zamieniając się w typową dla Śląska formę osadniczą - wieś z dwors­kim folwarkiem.
  • W czasach wojny trzydziestoletniej wieś została wielokrotnie zniszczona, jej los podzielił także folwark, który po 1648 roku, został pozbawiony gospodarza.
  • 1687 - dobra ziemskie w Prężycach zostają sprzedane za sumę 12,5 tys. talarów, rodzinie von Schliedenheim.
  • 1845 - Prężyce należą do komisarza Towarzystwa Ziemskiego dla okręgu Środa Śląska, D. Friedriecha Wilhelma Fichtera. Obok zamku wieś liczy 41 domów, 283 mieszkańców, w tym 6 rze­mieślników.
  • 1940 - wieś liczy 267 mieszkańców, właścicielem majątku jest pan von Frehn.
  • 1946 - latem tego roku przyjeżdżają do Prężyc pierwsze polskie rodziny, zasiedlając wieś i folwark.
Forma wsi:
Prężyce są typową wsią dworską, z założeniem pochodzącym z połowy XIX wieku. Centrum założenia stanowią ułożone w czworobok zabudowania gospodarcze i leżący po jego zachodniej stronie pałac. Po przeciwległej stronie folwarku zabudowania wiejskie posadowione wzdłuż głównej ulicy.

Charakter zabudowy:
Zabudowa wsi w przeważającej części pochodzi z początku XX wieku. Do ciekawszych jej przykładów należą czworaki, posadowione po jednej stronie wybrukowanej drogi, prowadzącej wprost do folwarku oraz narożny budynek dawnego domu ludowego z około 1900 roku, przy drodze do Lenartowic. Nieco na uboczu stoi ceglany budynek dawnego młynu elektrycznego.

Budynki gospodarcze folwarku pochodzą z lat około 1900 -1910.

Zabytki:
  • Pałac z około 1845 roku. Dwór w Prężycach był wzmiankowany na początku XVII wieku. Zburzony w czasie wojny trzydziestoletniej, nie został przywrócony do dawnej postaci. Dokumenty z 1845 roku mówią już o zamku, możemy więc sądzić, że został on na nowo zbudowany przed 1845 rokiem. Jego obecna forma jest wynikiem XIX-wiecznych przebudów, prowadzonych przez architekta zatrudnionego także w Mrozowie i przy rozbudowie nie istniejącego już zamku w Łowęcicach. W 2 połowie XIX wieku zamek przebudowano w stylu neogotyckim. Wtedy to powiększono pierwotną bryłę o przybudówki od północnego-zachodu i południowego-wschodu oraz dobudowano wieżę z krenelażem.
  • Park krajobrazowy. Ściśle związany z zamkiem był park krajobrazowy o powierzchni 4,1 ha, założony w około 1860 roku. Obecnie zachowane są jeszcze jego granice, czytelny układ dróg i kompozycji, stawy i lodownia. W parku zachowała się altana grabowa z drzew, które były specjalnie strzyżone i naginane oraz aleja lipowa.
  • Spichlerz z 1842 roku. Budynek z połowy XIX wieku o klasycystycznym wystroju elewacji.
W Prężycach nie ma wielu placówek handlowych, podstawowe potrzeby mieszkańców zaspakaja sklep ogólnospożywczy.

Pałac w Prężycach jest od kilku lat w prywatnych rękach. W odrestaurowanym obiekcie działa od jesieni 2003 roku Tudor Society Club - Hotel ( www.tsclub.pl ). Hotel dysponuje ekskluzywnymi pokojami.

Część świetlicy wiejskiej adaptowano na pomieszczenie kościoła filialnego.
Liczba mieszkańców:
- na dzień 28.06.2012 r. - 269

Liczba odwiedzin: 13470

Stopka

Płatności online
Zamknij