Strona główna
Oficjalny serwis internetowy
Gminy Miękinia
Wersja kontrastowa
English
Wersja polska
BIP
RSS


Gospodarka Odpadami
FaceBook
Zakład Usług Komunalnych
Piłka halowa


Czy wiesz, że... ?
Legenda o samot­niku - Eremicie
Wśród starszych mieszkańców Białkowa krążyła legenda o samot­niku - Eremicie, zamieszkującym w szałasie pod lasem. Miał to być górnik, który uległ wypadkowi i okaleczeniom, które spowodowa­ły jego odsunięcie się od życia. Pojawienie się samotnika we wsi miało zwiastować nieszczęście, a osoba która pierwsza go zobaczyła, była narażona nawet na nagłą śmierć.
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst Cofnij
Sołectwa
Jesteś tutaj:  ›› Urząd Gminy ›› Sołectwa
Autorem tekstów na stronie jest - © Zbigniew Pilch, „Gmina Miękinia-informator”, Miękinia 2001

Lubiatów
W skład sołectwa Lubiatów wchodzi oddalony 400 m na południowy-wschód przysiółek Zabór Mały. Na zachodnim wjeździe do osady rośnie efektowna sosna zwyczajna licząca ok. 80 lat. Krzywa sosna wygięta łukiem 180˚ nad drogą tworzy oryginalną żywą bramę.
Historyczne nazwy miejscowości:
 • 1261 - Lubatou circa Odram
 • 1361 - Lobdaw
 • 1411 - Lobtau
 • 1845 - Lubthal, Klein Sabor
 • 1936 - Lubthal, Klein Hirschwerder
Kalendarium:
 • 1353 - wieś wzmiankowana jako sołectwo należące do Petera von Dobischa.
 • 1976 - wielki pożar majątku Lubiatów użytkowanego przez Spółdzielnię Kółek Rolniczych. Pożar strawił pół majątku, tym samym nigdy nie powstał tu PGR.
 • 1988 - Lubiatów wraz z przysiółkiem Zabór Mały odłączył się od Zaboru Wielkiego, tworząc odrębne sołectwo. Pierwszym sołtysem Lubiatowa został Ludwik Wolański.
Do czasu wyodrębnienia się Lubiatowa i przysiółka Zabór Mały od sołectwa Zabór Wielki miejscowości te miały wspólną historię, o której napisano pod hasłem Zabór Wielki.

Ciekawostki:
 • We wschodniej części lubiatowskiego majątku obok kolorowej oficyny znajduje się „jurajski ogródek”, a w nim dwa prehistoryczne gady wykonane z drutu i betonu przez Zbigniewa Pilcha. W ogródku rosną wszystkie rośliny chronione występujące na terenie gminy Miękinia.
 • 24 stycznia 1945 roku rozpoczęła się ewakuacja więźniów z podobozów Dyhernfurth I i II do macierzystego obozu w Groß-Rosen. Wycofujący się Niemcy z Brzegu Dolnego zniszczyli przeprawę promową i linię kolejową. W majątku otoczonym wysokim murem zorganizowano tymczasowy obóz jeniecki. Jeńców sukcesywnie rozstrzeliwano, część zmarła z głodu, inni zamarzli z podczas siarczystych mrozów. Hitlerowcy, opuszczając majątek, zarządzili rozstrzelanie jego mieszkańców - świadków zbrodni. Nieliczni zdołali uciec przed śmiercią. Z trzech tysięcy jeńców dwa tysiące straciło życie w Lasach Lubiatowa, Kobylnik i Szczepanowa. Po zakończeniu wojny zwłoki leżące w lasach pochowano w zbiorowej mogile w Środzie Śląskiej. Pałac przez wiele lat nie był zamieszkały, ponieważ wszystko wskazywało na to, że torturowano w nim ludzi. Ściany były wymazane krwią. Ostatecznie budynek ten rozebrano w latach 70-tych.
 • W 1949 roku kierowca Ludwik Półtorak jadąc ze starostą Zarzyckim przez las zauważyli niewielki budynek (dominium pomocnicze). Zatrzymali się. Starosta poszedł sprawdzić czy jest zasiedlona, a kierowca poszedł do lasu. Po 100 m spaceru natknął się na dość dużą mogiłę długości ok. 30 m Wokół porozrzucane były ludzkie kości i roztaczał się trupi odór. W wysokim nasypie były otwory zrobione przez zwierzęta. Warstwa ziemi nad pogrzebanymi nie była grubsza niż 40-50 cm. Pokazał to staroście, który powiedział, że dowie się i sprawdzi. Na drugi dzień starosta powiedział kierowcy te słowa: „O ile chcesz żyć, ja nie miał kłopotów to zapomnij o tym. Nigdy tam nie byliśmy, nic nie widzieliśmy i o niczym nie wiemy”. Mieszkańcy Lubiatowa znając sprawę już od czasu zasiedlenia wsi również nie zgłaszali nikomu o leżącej nieopodal mogile w obawie o własne życie.
 • W roku 1957 nieznana ekipa wojskowa dokonała ekshumacji zbiorowej mogiły. Mieszkańcy mogli przyglądać się pracom żołnierzy. Rozkładające się szczątki ludzkie były tak wymieszane, że trudno było określić liczbę ofiar. Wszystkich zabito strzałem w głowę. Wydarzenia te upamiętnia skromny grób „nieznanego żołnierza” z I wojny światowej wykonany z faszyny i mchu w kształcie nierównoramiennej gwiazdy. Po zbiorowej mogile pozostał jedynie rów, w którym Leśnictwo Kobylniki przechowywało sadzonki.

Liczba mieszkańców:
- na dzień 28.06.2012 r. - 133
Pliki do pobrania:Informacja dla osób niesłyszącycheplatnosci - linkCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności GospodarczejWiadomości MiękiniSystem Informacji PrzestrzennejPowiatowy Urząd Pracy w Środzie Śląskiej
design by fast4net

Płatności online