Oficjalny portal Gminy Miękinia

Wyszukiwarka

BIP
RSS
FaceBook
English
Wersja polska
Wersja kontrastowa


Strona główna
Oficjalny serwis internetowy
Gminy Miękinia

Menu główne


Otwórz się na
zdrowy klimat

Menu
Czy wiesz, że... ?
Król pruski Fryderyk Wielki
W czasie wojen śląskich król pruski Fryderyk Wielki dwukrotnie zatrzymał się w Gałowie, w 1754 i w 1787 roku, gdzie obserwował manewry pruskiej armii. W grudniu 1757 roku, przed bitwą pod Lutynią, pomiędzy Gałowem a Małym Gałowem, stacjonowały wojska austriackie. Historia Gałowa związana jest z rodami von Seidlitzów i von Roederów, których herby rycerskie widnieją na elewacji pałacu i na dawnym spichlerzu. W obrębie murów otaczających kościół, wydzielono miejsce na małą nekropolię rodu Roederów, których granitowe płyty nagrobne zachowały się do dnia dzisiejszego.
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst Cofnij
Sołectwa
Jesteś tutaj:  ›› Urząd Gminy ›› Sołectwa
Autorem tekstów na stronie jest - © Zbigniew Pilch, „Gmina Miękinia-informator”, Miękinia 2001

Czerna
Forma wsi: Wieś wielodrożnica z kompleksem dworskim w południowej części. W skład zespołu wchodzą: 2 stodoły, 2 obory, stajnia i dwie oficyny.
Historyczne nazwy miejscowości:
  • 1339 - Czirniyn
  • 1945 - Tschirnau
Kalendarium:
1261 - Najwcześniejsza wzmianka o Czernej pochodzi z doku­mentu księcia Henryka

Zabytki:
W pobliżu drogi, oddzielone od zabudowań gospodarczych niewielkim parkiem ruiny pałacu, ocalały jedynie fundamenty do wysokości 1 m. Pałac był niegdyś otoczony fosą, której ślady są widoczne od południowego-wschodu. Budynek został rozebrany w 1979 r., a materiał wykorzystano na cele budowlane. Stojący obok w parku krzyż z rzeźbioną w drewnie figurą Chrystusa wywieziono do Mrozowa i ustawiono obok kościoła.

Pomniki przyrody:
Starodrzew przypałacowego parku został wycięty. Ocalał cis pospolity o obwodzie pnia 0,9 m. O wiele większy rośnie w parku leśnickim, niemniej jest on największym cisem i najstarszym drzewem w gminie Miękinia.
Liczba mieszkańców:
- na dzień 28.06.2012 r. - 135
Pliki do pobrania:


Informacja dla osób niesłyszącychCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności GospodarczejSystem Informacji Przestrzennejgov.pl
design by fast4net

Płatności online