Menu
Czy wiesz, że... ?
Muzeum bitwy lutyńskiej
Wnętrza muzeum bitwy lutyńskiej zostały urządzone tak, by ekspozycja była czytelna i pełniła funkcje dydaktyczne. W największej sali umieszczono makietę bitwy pod Lutynią, wykonaną przez wrocławską firmę Kunze i Brinke. W mniejszych salach umieszczono kopie dokumentów, oręż i umundurowania z epoki, prezentowane na woskowych figurach żołnierzy. Urządzono także bibliotekę i czytelnię. Z okazji otwarcia muzeum Towarzystwo wydało 12 kart pocztowych z motywami bitwy. Przed 1945 rokiem diorama została wywieziona do Niemiec, obecnie znajduje się w Bawarskim Muzeum Armii na zamku w Ingolstadt.

Atrakcje przyrodnicze
Dolina Odry na odcinku położonym na ziemi miękińskiej to tzw. „Pojezierze Miękińskie”. Około 40 akwenów wodnych zlokalizowanych jest na południu wzdłuż rzeki Odry. Tama na Odrze w rejonie Warzyny i Wałów Śląskich (gm. Brzeg Dolny), która piętrzy wodę na wysokość do 7 m tworzy potężne jezioro.
Lubiatowskie górki to wąskie pasmo piaszczystych górek długości 8,6 km i szerokości 250 – 700 m przecinające równinę Doliny Odry na dwie części nadodrzańskie pola uprawne 104 m npm i torfowiska „Zielone Łąki” 102 m npm. Pasmo to ciągnie się od Owieczek przez Lubiatów do miejscowości Lisiny na terenie gminy Środa Śląska.
Miłośników przyrody zaciekawi również fakt występowania na terenie gminy, jednego z nielicznych na Dolnym Śląsku, stanowiska sasanki łąkowej. Stanowisko to stwierdzono w pobliżu dzikiego wyrobiska piasku, w odległości ok. 1,5 km na zachód od centrum wsi Mrozów, u podnóża tzw. „Górki Mrozowskiej”.
Cenne pod względem przyrodniczym i krajobrazowym tereny w dolinie Bystrzycy objęto ochroną poprzez utworzenie tu Parku Krajobrazowego „dolina Bystrzycy” powołanego 27 października 1998 r. Park obejmuje obszar o powierzchni 8,570 ha, położony jest na terenie 5 gmin: Kąty Wrocławskie, Mietków, Miękinia, Sobótka i Wrocław.
Podziwianie przyrody w gminie Miękinia można rozpocząć od szczególnego obszaru chronionego jakim jest Rezerwat „Zabór”. Rezerwat, położony w pobliżu wsi Zabór Wielki, został powołany zarządzeniem ministra w 1959 r. i chroni zalewiskowy las olszowy z domieszką brzozy i dębu o charakterze puszczańskim.
© Zbigniew Pilch, „Gmina Miękinia-informator”, Miękinia 2001
design by fast4net