Sołectwa - Wróblow - Urząd Miejski w Miękini

Burmistrz przyjmuje mieszkańców w środy w godz. 8.00-12.00 po uprzednim umówieniu telefonicznym 71 735 92 22

Wyszukiwarka

Przejdź do: BIP
Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Wersja klasyczna serwisu
Przejdź do: RSS


Oficjalny serwis internetowy
Gminy Miękinia

Menu główne


Menu poziome

Sołectwa

Wróblowice

Sołectwo leży w środkowo - wschodniej części gminy Miękinia przy drodze krajowej nr 94 Wrocław - Zielona Góra.
Historyczne nazwy miejscowości:
  • 1309 - Frobelwitz
Kalendarium:
  • 1309 - książę Henryk VI nadaje wieś książęcą swoim wasalom, braciom Wróblom. Mieli oni prawo poboru czynszu i wszy­stkie prawa lenne.
  • 1550 - wieś Wróblowice występuje w dokumentach jako królewskie dobro lenne. Po tej dacie aż do 1757 roku, wieś chyba nie odgrywała większej roli, gdyż brak o niej wzmianek w dokumentach i opisach Śląska.
  • 1757 - na południowy wschód od Wróblowic, na wzgórzu zwanym wtedy "Wrocławską Górka", zorganizowano punkt obserwa­cyjny dla austriackich wojsk pod wodzą generała, księ­cia Karola Lotaryńskiego.
  • Do roku 1787 Wróblowice należą do dominium Miękinia i pełnią rolę wsi dłużnej, czyli dającej dochody na opłacenie długów dominium. We wsi funkcjonuje gospoda, młyn, kowal, płóciennik i rzeźnik.
  • 1829 - w tym roku zakończono budowę nowej drogi bitej, prowa­dzącej z Wrocławia do Zielonej Góry, na skraju wsi pos­tawiono rogatkę, pobierającą opłaty za korzystanie z drogi.
  • 1845 - zbudowano we wsi szkołę dla dzieci wyznania ewangelic­kiego i katolickiego. 1935 - Na terenach leśnych położonych na zachód od Wróblowic rozpoczęto budowę bunkrów, w których zgromadzono amu­nicję na potrzeby wojenne Wermachtu.
Forma wsi:
Wróblowice są wsią, o układzie ulicówki, z wyraźnie zarysowanym skrzyżowaniem w centrum wsi.

Charakter zabudowy:
Zabudowa wsi pochodzi przeważnie z początku XX wieku, na działkach o typowym układzie domu mieszkalnego, budynku gospodarczego i ogródka przydomowego. W centrum wsi ceglane zabudowania daw­nego folwarku ukształtowane w regularny czworobok.

Założony w 1971 raku układ Doświadczalny we Wróblowicach, filia Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach, przez wiele lat był placówką naukową bardzo mocno związaną z terenem gminy Miękinia. Wyniki badań na paletkach doświadcza­lnych Instytutu były weryfikowane w prywatnych gospodarstwach sadowniczych. Sady Instytutu zajmują 350 ha i podzielone są na 30-40 hektarowe poletka doświadczalne.

Uprawia się tu wszyst­kie gatunki jabłoni, gruszki, wiśnie i porzeczki. Na paletkach eksperymentalnych posadzono kilkanaście gatunków brzoskwiń i jako ciekawostkę kilka gatunków fig. Obecnie Instytut przeżywa pewien regres w działalności naukowej, spowodowany ogólnie złą sytuacją finansową placówek naukowych. Instytut zajmuje się produkcją warzyw i truskawek, te ostatnie sprawiły, że ranga wsi wzrosła jako krajowego zagłębia truskawkowego.

Do roku 1995 działała Spółdzielnia Wyrobów Cukierniczych "Wrocławianka". Malowniczo położony w środku sosnowego lasu zakład zajmujący 4 ha, mieścił się w adaptowanych dawnych bunkrach amunicyjnych. Specjalnością zakładu były pierniki w czekoladowej polewie, produkowano tu także galaretki owocowe i ciasteczka. Ze względu na starą technologię produkcji i dużą konkurencję zakład upadł i został zlikwidowany.

We wsi jest stacja paliw oraz ma tu siedzibę kilka firm m. in. TOP-SYSTEM, producent urządzeń filtro-wentylacyjnych.
Liczba mieszkańców:
- na dzień 28.06.2012 r. - 539
Liczba odwiedzin: 11939

Stopka

Płatności online
Zamknij