Sołectwa - Wilkost - Urząd Miejski w Miękini

Stałe dyżury w Urzędzie Miejskim - nr telefonów - 71 735 92 16, 71 735 92 22, 112

Wyszukiwarka

Przejdź do: BIP
Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Wersja klasyczna serwisu
Przejdź do: RSS


Oficjalny serwis internetowy
Gminy Miękinia

Menu główne


Menu poziome

Sołectwa

Wilkostów

Sołectwo położone jest w północno-wschodniej części gminy Miękinia, w terenie lekko pofalowanym, o wysokościach od 106-110 m n.p.m. Wilkostów leży w oddaleniu od głównych tras komunikacyjnych.
Historyczne nazwy miejscowości:
  • 1335 - Wolffdorf
  • 1786 - Wolfsdorf
Kalendarium:
  • 1335 - wieś liczy 14 mórg, z czego 12 należy do folwarku, a 2 morgi do sołectwa. Właścicielem Wilkostowa i sąsiadują­cych z nim wsi Brzezina i Brzezinka Średzka jest Fran­czko von Zomerfeld.
  • 1536 - Wilkostów jest jedną z rezydencji Mikołaja Schebitza, do którego należała także wieś Wojnowice i zamek na wo­dzie w Wojnowicach.
  • W czasie wojny trzydziestoletniej (1618-1648) majątek został splądrowany, a wieś zniszczona, pozostało w niej zaledwie kil­ku gospodarzy.
  • 1663 - Wilkostów zakupiony za sumę 5 tys. talarów przez pana von Utmann.
  • 1893 - Wieś i folwark zakupiony przez pana von Bedau za sumę 9 tys. talarów.
  • 1786 - w opisie Śląska z tego roku, jako właściciel majątku występuje pan Walter, a istniejące we wsi ważniejsze obiekty to: dwór, folwark, karczma, 4 domy z zabudowa­niami gospodarskimi i wiatrak.
  • 1845 - posiadaczem majątku jest Anton Wilhelm von Walter. Wieś liczy 15 domów mieszkalnych, funkcjonuje gorzelnia. Doku­ment ten wspomina także o istnieniu we wsi zamku należącego do rodziny Walterów.
W ciągu następnych stu lat majątek kilkukrotnie zmieniał właś­cicieli. W dokumentach wymieniani są kolejno następujący : rodzina Mäusel, Engler i pani Emma von Kramsta, której mąż D. von Livonius, był ponadto generalnym dyrektorem majątków w Brzezince Średzkiej i Wojnowicach. W posiadaniu tej rodziny Wilkostów pozostał do 1945 roku.

Forma wsi:
Niewielka wieś o układzie wielodrożnym, z czworobocznym ukła­dem pofolwarcznym w centrum założenia.

Charakter zabudowy:
Historyczna zabudowa wsi zachowana jest w niewielkim stopniu, istniejąca pochodzi z lat 30-tych XX wieku i współczesna. Zabudowa o chaotycznym układzie nie utrzymuje historycznej linii zabudowy.

Zabytki:
Pałac z około 1870 roku. Pierwsze wzmianki o pałacu pochodzą z połowy XVI wieku, był on wtedy wiejską siedzibą Mikołaja Schebitza. Budowla na planie prostokąta, dwukondygnacyjna, z narożną basztą od południowego-wschodu. Po powojennych przebudowach pałac za­tracił zabytkowy charakter, obecnie wykorzystywany jako budynek mieszkalny pracowników byłego PGR-u.
Liczba mieszkańców:
- na dzień 28.06.2012 r. - 122
Liczba odwiedzin: 7281

Stopka

Płatności online
Zamknij