Aktualności gminne - Obudź czujnoś - Gmina Miękinia

Wójt przyjmuje mieszkańców w środy w godz. 8.00-12.00 po uprzednim umówieniu telefonicznym 71 735 92 22

Wyszukiwarka

Przejdź do: BIP
Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Wersja klasyczna serwisu
Przejdź do: RSS


Oficjalny serwis internetowy
Gminy Miękinia

Menu główne


Menu poziome

Aktualności gminne

Obudź czujność - kampania społeczna

17 grudnia 2020
Pracownicy tutejszego Ośrodka, podczas wizyt w wielu gospodarstwach domowych, dostrzegają brak urządzeń alarmujących zagrożenie jak i brak dostatecznej wiedzy na temat zagrożenia, jakie niesie za sobą m.in. użytkowanie niesprawnych urządzeń grzewczych, nieszczelnych przewodów kominowych itp.
Nierzadko ludzie bagatelizują te usterki, nie mając pojęcia o niebezpieczeństwie. Niestety każdego roku wraz ze zbliżającym się okresem zimowym w Polsce dochodzi do kilku tysięcy zatruć tlenkiem węgla- w tym kilkadziesiąt ze skutkiem śmiertelnym oraz zatruć dymem.
Celem akcji jest uświadomienie mieszkańcom gminy Miękinia zagrożeń związanych z tlenkiem węgla - potocznie zwanego czadem oraz uświadomienie konieczności posiadania urządzeń alarmujących występowanie szkodliwej substancji w domu.
Podczas kampanii przyjrzymy się bliżej urządzeniom, które sygnalizują tlenek węgla oraz dym i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: czy czujnik tlenku węgla może być wykorzystywany jako czujnik dymu?
Kampania jest skierowana do wszystkich mieszkańców Gminy Miękinia, a jej celem jest również edukacja dzieci, młodzieży i osób starszych w temacie bezpiecznego korzystania z urządzeń grzewczych oraz zachowania i reagowania podczas zagrożenia związanego z zaczadzeniem.
W okresie jesienno-zimowym wzrasta ryzyko zatruć tlenkiem węgla, który nazywany jest "cichym zabójcą", ponieważ nie widzimy go, ani nie czujemy. Źródłem emisji tlenku węgla są wszelkie urządzenia grzewcze, do których wykorzystujemy węgiel, drewno, gaz czy olej. Tlenek węgla jest bardzo trującym gazem, jednak nie jest on wyczuwalny przez nasze zmysły.
Dlatego tak ważne jest, aby zainwestować w czujnik tlenku węgla, który uchroni nas przed zatruciem czy utratą życia.
Czujnik tlenku węgla to małe urządzenie, które monitoruje pomieszczenie pod kątem tlenku węgla i informuje o jego obecności alarmem dźwiękowym. Czujnik reaguje już przy pojawieniu się stężenia tlenku węgla, który nie zagraża naszemu życiu, dzięki czemu możemy podjąć właściwe działania, zanim stężenie czadu będzie niebezpieczne dla zdrowia.
Czujnik tlenku węgla należy zamontować w takim miejscu, aby sygnał alarmowy był słyszalny w każdym pokoju. Jeżeli montujesz więcej niż jeden czujnik, pierwszy umieść zawsze w pobliżu sypialni, a drugi w pomieszczeniu, w którym spędzasz najwięcej czasu w ciągu dnia, np. w salonie. Jeśli instalujesz czujnik w domu, pamiętaj, aby na każdej kondygnacji umieścić urządzenie.

Zapamiętaj!
1. Wykonuj regularny przegląd techniczny przewodów wentylacyjnych, kominowych. oraz wszelkich urządzeń grzewczych.
2. Używaj tylko sprawnych urządzeń oraz zgodnie z instrukcją producenta.
3. Nie zasłaniaj urządzeń grzewczych i nie zaklejaj kratek wentylacyjnych.
4. Rozszczelnij okna w pomieszczeniu, w którym znajduje się urządzenie grzewcze.
5. Wietrz mieszkanie przynajmniej raz dziennie.
6. Zamontuj czujnik tlenku węgla.
7. Kontroluj stan baterii oraz okres użytkowania czujnika.

W przypadku zasygnalizowania przez czujnik obecności tlenku węgla, nie mniej ważne jest nasze zachowanie.
Co należy wówczas zrobić?
1. Najważniejsze, to zachowaj spokój, ponieważ urządzenie reaguje już przy bardzo niskim stężeniu czadu, jednak należy jak najszybciej otworzyć wszystkie okna oraz drzwi i ewakuować wszystkich mieszkańców budynku.
2. Ustal samopoczucie wszystkich osób. Jeżeli któraś z nich uskarża się na bóle głowy, zawroty, nudności, przemęczenie – wezwij Pogotowie Ratunkowe – 999 – mogą to być objawy zatrucia.
3. Jeżeli jest taka możliwość, odetnij dopływ gazu oraz wyłącz wszystkie urządzenia grzewcze.
4. Wezwij Straż Pożarną – 998 lub dzwoń pod ogólnopolski numer alarmowy 112.
5. Zaczekaj aż alarm sam się wyłączy i pod żadnym pozorem nie wchodź do budynku, póki nie zostanie dobrze przewietrzony.
6. Nie podłączaj żadnych urządzeń grzewczych, dopóki nie zostaną sprawdzone i naprawione ewentualne uszkodzenia. Pamiętaj, aby stan urządzeń sprawdzał fachowiec, który również powinien sprawdzić szczelność instalacji, przewodów kominowych i wentylacyjnych.

Jak pomóc osobom, które wykazują objawy zatrucia, do przyjazdu odpowiednich służb ratunkowych.

1. Wynieś osobę poszkodowaną na świeże powietrze i rozluźnij jej odzież.
2. Jeżeli jest zimno, owiń ją kocem i ułóż w pozycji leżącej.
3. Nie podkładaj niczego pod głowę, może to spowodować zablokowanie dróg oddechowych.
4. Sprawdź funkcje życiowe poszkodowanego – oddech, bicie serca. Sprawdź oddech przez około 10 sekund.
5. Nie zostawiaj poszkodowanego samego i nie pozwól mu zasnąć, pozwoli ci to obserwować stan zaczadzonego.
6. Nie dawaj poszkodowanemu żadnego płynu czy pokarmu.
7. Jeżeli osoba zaczadzona nie oddycha przejdź do masażu serca oraz sztucznego oddychania – 30 uciśnięć, 2 wdechy - na zmianę. Czynność tę kontynuuj aż do momentu: przyjazdu służb, samodzielnego oddychania przez poszkodowanego lub do momentu gdy opadniesz z sił.

Ochotnicza Straż Pożarna w Miękini w ramach prowadzonej kampanii społecznej tut. Ośrodka również zachęca do zapoznania się z informacjami dotyczącymi czujek tlenku węgla. Wszystkie informacje oraz materiały dostępne są pod linkiem:
https://www.facebook.com/478745932269185/posts/2125549327588829/

Liczba odwiedzin: 1033

Stopka

Płatności online
Zamknij