Oficjalny portal Gminy Miękinia

Wyszukiwarka

BIP
RSS
FaceBook
English
Wersja polska
Wersja klasyczna serwisu


Strona główna
Oficjalny serwis internetowy
Gminy Miękinia

Menu główne


Otwórz się na
zdrowy klimat

Menu
Czy wiesz, że... ?
„Pojezierze Miękińskie”
Dolina Odry na odcinku położonym na ziemi miękińskiej to tzw. „Pojezierze Miękińskie”. Około 40 akwenów wodnych zlokalizowanych jest na południu wzdłuż rzeki Odry. Tama na Odrze w rejonie Warzyny i Wałów Śląskich (gm. Brzeg Dolny), która piętrzy wodę na wysokość do 7 m tworzy potężne jezioro. Rozlewisko szerokości 500- 600 m i długości 6,5 km usiane jest 11 wysepkami, na których gnieździ się wiele gatunków ptaków wodnych min. łabędzie krzykliwe, kaczki cyranki, płaskonosy, zimorodki, jaskółki brzegówki, kolonia czapli siwej i kilka gatunków mew. Są tu dwa półwyspy. Półwysep Prężycki, który oddziela koryto rzeki Odry od Zalewu Prężyckiego oraz tzw. Zalew Lubiatowski, który powstał w 1986 roku w wyniku regulacji Odry dla żeglugi śródlądowej. Liczne stawy i starorzecza Odry połączone rzeką Jeziorką, tworzą malownicze zakątki chętnie odwiedzane przez wędkarzy i turystów. Najciekawszym krajobrazowo i o najbogatszej faunie i florze jest rejon Głoski i rejon Prężyc i Lenartowic, który ze względu na bogactwo ichtiofauny jest łowiskiem mocna eksploatowanym przez wędkarzy.
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst Cofnij
Urzędy i instytucje
Jesteś tutaj:  ›› Urząd Gminy ›› Urzędy i instytucje
Kategoria: Zabytki sakralne
Adres: Źródła
Kościół wzniesiony ok. 1230 roku powiększony o kruchtę w XVII wieku, absydę stracił w XVIII wieku, restaurowany na przełomie XIX/XX wieku i w latach 1968 - 1970, obecnie w formie gotyckim. Obiekt murowany z kamienia, jednonawowy z kwadratowym prezbiterium, nakrytym sklepieniem krzyżowo - żebrowym. Kościół otoczony murem obronnym, wzniesionym w XVII wieku, z czterema kolistymi bastejami w narożach.

W 3 ćwierci XVIII wieku dostawiono drewnianą, wolnostojącą dzwonnicę. Kościół ma bogate wyposażenie, pochodzące z różnych etapów budowy świątyni. do najstarszych nalezy sakramentarium piaskowcowe z 1519 roku, zespół płyt nagrobnych datowanych od 1580 roku do końca XVII wieku, piaskowcowe epitafium rodziny von Seydlitz z 1559 roku oraz manierystyczny ołtarz główny z rzeźbiarskim zespołem ukrzyżowania. Dzwon kościelny ze spiżu pochodzi z połowy XVIII wieku.

© Zbigniew Pilch, „Gmina Miękinia-informator”, Miękinia 2001


Informacja dla osób niesłyszącychCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności GospodarczejSystem Informacji Przestrzennejgov.pl
design by fast4net

Płatności online