Oficjalny portal Gminy Miękinia

Wyszukiwarka

BIP
RSS
FaceBook
English
Wersja polska
Wersja klasyczna serwisu


Strona główna
Oficjalny serwis internetowy
Gminy Miękinia

Menu główne


Otwórz się na
zdrowy klimat

Menu
Czy wiesz, że... ?
Przedwojenny podział administracyjny
Przedwojenny podział administracyjny był zupełnie inny i każda miejscowość stanowiła odrębną gminę. W nowym podziale powiatu powstało 7 gmin, z których Mrozów, Lutynia i Przedmoście obejmowały obszar współczesnej gminy Miękinia. W 1955 r. w wyniku likwidacji siedziby gminy w Przedmościu oraz podziału jej obszaru na dwie jednostki administracyjne powstała gmina Miękinia. W roku 1959 dołączono do niej gminę Księginice, w 1963 r. gminę Mrozów i w 1973 r. okrojoną gminę Lutynia tworząc w ten sposób dzisiejsze jej granice.
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst Cofnij
Urzędy i instytucje
Jesteś tutaj:  ›› Urząd Gminy ›› Urzędy i instytucje
Kategoria: Zabytki sakralne
Adres: Lutynia
Obiekt wzniesiony po 1335 roku, przebudowany w XVI, odbudowany po znieszczeniach w 1757 roku, restaurowany w latach 1867 - 69, otrzymał wystrój neogotycki. Kościół otoczony murem obroonym z XVII wieku, z bramą o formach renesansowych z attykowym szczytem, pokryty dekoracją sgraffitową.

We wnętrzu zachowane bogate wyposażenie pochodzące przeważnie z początku XVII, połowy XVIII i początku XX wieku. Szczególnie cenna jest drewniana, polichromowa rzeźba św. Anny Samotrzeciej pochodząca z przełomu XIV/XV wieku oraz zespół piaskowcowych płyt nagronych rodziny von Seidlitz z II połowy XVI wieku oraz renesansowe, drewnane malowane stalle z około 1500 roku.

© Zbigniew Pilch, „Gmina Miękinia-informator”, Miękinia 2001


Informacja dla osób niesłyszącychCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności GospodarczejSystem Informacji Przestrzennejgov.pl
design by fast4net

Płatności online