Oficjalny portal Gminy Miękinia

Wyszukiwarka

BIP
RSS
FaceBook
English
Wersja polska
Wersja klasyczna serwisu


Strona główna
Oficjalny serwis internetowy
Gminy Miękinia

Menu główne


Otwórz się na
zdrowy klimat

Menu
Czy wiesz, że... ?
Legenda o samot­niku - Eremicie
Wśród starszych mieszkańców Białkowa krążyła legenda o samot­niku - Eremicie, zamieszkującym w szałasie pod lasem. Miał to być górnik, który uległ wypadkowi i okaleczeniom, które spowodowa­ły jego odsunięcie się od życia. Pojawienie się samotnika we wsi miało zwiastować nieszczęście, a osoba która pierwsza go zobaczyła, była narażona nawet na nagłą śmierć.
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst Cofnij
Sołectwa
Jesteś tutaj:  ›› Urząd Gminy ›› Sołectwa
Autorem tekstów na stronie jest - © Zbigniew Pilch, „Gmina Miękinia-informator”, Miękinia 2001

Kadłub
Sołectwo leży w środkowo-zachodniej części gminy Miękinia, za kompleksem leśnym na zachód od Miękini. W skład sołectwa wchodzą dwa przysiółki: Przydroże i Siemichów.
Historyczne nazwy miejscowości:
 • 1358 - Kadlup
 • 1360 - Kadlub
 • 1376 - Kadelmo
 • 1412 - Kadel
Kalendarium:
 • 1796 - wieś należy do generała von Czettritz.
 • 1830 - dobra pozostają w rękach wdowy po nadleśniczym von Kockritz - Joanny Eleonory.
 • 1876 - jako posiadacz majątku wymieniony jest radca z Trzebni­cy - von Salisch.
 • 1905 - właścicielem jest Juliusz Tschuschke.
 • 1917-1930 - dobra pozostają w posiadaniu rodziny Chutsch - ­fabrykantów z Wrocławia
Forma wsi:
Wieś o charakterze ulicówki rozciągniętej wzdłuż osi północ -południe, z zabudowaniami folwarcznymi i budynkiem dawnego pałacu po jej wschod­niej stronie. Po południowo - zachodniej stronie układu znajdują się współ­czesne zabudowania fermy hodowlanej.

Charakter zabudowy:
Wieś ma jednorodną zabudowę, pochodzącą z lat 20-tych XX wieku, składającą się z niewielkich domów mieszkalnych z częścią gospodarczą i ogródkiem przydomowym. Naprzeciw zespołu folwarcznego kilka nowych, zbudowanych w latach 60-tych bloków mieszkalnych, należących do PGR-u.

Zabytki:
 • Pałac z około połowy XIX wieku, przebudowany na początku XX wieku. Pierwszy budynek pałacu pochodzący z około połowy XVIII wieku nie zachował się. Obecny pałac, pochodzący z początku XX wieku, wielokrotnie przebudowany, zatracił cechy stylowe.
 • Park krajobrazowy z około 1860 roku o powierzchni 2,3 ha. Zachował się układ kompozycyjny z polaną widokową i obrze­żną aleją lipową.
 • Willa z początku XX wieku (pałacyk). Naprzeciw zespołu pofolwarcznego, w pewnym oddaleniu od drogi, zachowała się neobarokowa willa, zbudowana prawdopo­dobnie w latach 1910 -15. Na tle zabudowy wsi wyróżnia się ona urozmaiconą bryłą i dekoracją elewacji. Willa zwana pałacykiem, będąca własnością prywatną, jest od wielu lat fragmentarycznie remontowana, niestety zatraca cechy stylowe.

Liczba mieszkańców:
- na dzień 28.06.2012 r. - 303Informacja dla osób niesłyszącychCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności GospodarczejSystem Informacji Przestrzennejgov.pl
design by fast4net

Płatności online