Oficjalny portal Gminy Miękinia

Wyszukiwarka

BIP
RSS
FaceBook
English
Wersja polska
Wersja klasyczna serwisu


Strona główna
Oficjalny serwis internetowy
Gminy Miękinia

Menu główne


Otwórz się na
zdrowy klimat

Menu
Czy wiesz, że... ?
Lubiatowskie Górki
Lubiatowskie górki to wąskie pasmo piaszczystych górek długości 8,6 km i szerokości 250 – 700 m przecinające równinę Doliny Odry na dwie części nadodrzańskie pola uprawne 104 m npm i torfowiska „Zielone Łąki” 102 m npm. Pasmo to ciągnie się od Owieczek przez Lubiatów do miejscowości Lisiny na terenie gminy Środa Śląska. Nazwa pasma pochodzi od miejscowości Lubiatów, który leży w centralnej części pasma górek, przy najwyższych wzniesieniach. Najwyższe wzniesienie to: Piaskowa Górka 115 m npm, Wielka Sowa 115,4 m npm., Kobylnicka (Bystra) Górka 113 m npm, Łużycka Górka 112,5 m npm. Górki porastają głównie lasy sosnowe. Są to dość młode monokultury sosnowe. Na stokach i u podnóża wzniesień rosną rzadkie i chronione rośliny m.in. lilie złotogłów, pajęcznice liliowate, kosaćce syberyjskie i paprotki zwyczajne.
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst Cofnij
Sołectwa
Jesteś tutaj:  ›› Urząd Gminy ›› Sołectwa
Autorem tekstów na stronie jest - © Zbigniew Pilch, „Gmina Miękinia-informator”, Miękinia 2001

Czerna
Forma wsi: Wieś wielodrożnica z kompleksem dworskim w południowej części. W skład zespołu wchodzą: 2 stodoły, 2 obory, stajnia i dwie oficyny.
Historyczne nazwy miejscowości:
  • 1339 - Czirniyn
  • 1945 - Tschirnau
Kalendarium:
1261 - Najwcześniejsza wzmianka o Czernej pochodzi z doku­mentu księcia Henryka

Zabytki:
W pobliżu drogi, oddzielone od zabudowań gospodarczych niewielkim parkiem ruiny pałacu, ocalały jedynie fundamenty do wysokości 1 m. Pałac był niegdyś otoczony fosą, której ślady są widoczne od południowego-wschodu. Budynek został rozebrany w 1979 r., a materiał wykorzystano na cele budowlane. Stojący obok w parku krzyż z rzeźbioną w drewnie figurą Chrystusa wywieziono do Mrozowa i ustawiono obok kościoła.

Pomniki przyrody:
Starodrzew przypałacowego parku został wycięty. Ocalał cis pospolity o obwodzie pnia 0,9 m. O wiele większy rośnie w parku leśnickim, niemniej jest on największym cisem i najstarszym drzewem w gminie Miękinia.
Liczba mieszkańców:
- na dzień 28.06.2012 r. - 135
Pliki do pobrania:


Informacja dla osób niesłyszącychCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności GospodarczejSystem Informacji Przestrzennejgov.pl
design by fast4net

Płatności online