Oficjalny portal Gminy Miękinia

Wyszukiwarka

BIP
RSS
FaceBook
English
Wersja polska
Wersja klasyczna serwisu


Strona główna
Oficjalny serwis internetowy
Gminy Miękinia

Menu główne


Otwórz się na
zdrowy klimat

Menu
Czy wiesz, że... ?
Przy­wilej piwny
W 1661 roku, na wniosek właściciela wsi, Eliasza Michała Bachsteina, dwór cesarski w Wiedniu nadaje Lenartowicom przy­wilej piwny. Nadawał on wsi wolne prawo warzenia piwa, przygo­towywania słodu, budowy browaru i wyszynku piwa.
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst Cofnij
Sołectwa
Jesteś tutaj:  ›› Urząd Gminy ›› Sołectwa
Autorem tekstów na stronie jest - © Zbigniew Pilch, „Gmina Miękinia-informator”, Miękinia 2001

Błonie
Błonie leży w centralnej części gminy Miękinia, przy drodze Wrocław - Zielona Góra, 8 km od Leśnicy.
Historyczne nazwy miejscowości:
  • 1313 - Heida
  • 1360 - Heyda
  • 1937 - Groß Heidau
Kalendarium:
  • 1360 - W dokumentach książęcej kancelarii Błonie wzmiankowane są jako wieś dworska, której mieszkańcy pełnili służbę na zamku w Leśnicy. Położenie wsi na starym szlaku handlowym z Drezna (Dresden) do przeprawy przez Odrę w Urazie stwarzało dobre warunki do jej rozwoju.
  • 1670 - 1787 - Wieś staje się domeną wrocławskich jezuitów. zarządza nią ustanowiony przez generała zakonu świecki administrator.
  • 1807 - sekularyzacja zakonów sprawia, że wieś Błonie przechodzi pod zarząd państwa austriackiego, odprowadzając podatki do cesarskiej kamery we Wiedniu.
  • 1845 - Po włączeniu Śląska w 1842 roku do Prus, Błonie stają się domeną królewską, finansowo podległą Środzie Śląskiej . W folwarku należącym do klucza majątku Miękinia, pracowało 40 robotników najemnych, a opis miejscowości wspomina także o istnieniu we wsi dworu, prawdopodobnie należącego także do dziedzica Miękini.
  • 1940 - Błonie liczą 400 mieszkańców, zatrudnionych w folwarku, uprawiających własne gospodarstwa i dojeżdżających do pracy w Leśnicy i Środzie Śląskiej.
Forma wsi:
Ulicówka z zabudowaniami pofolwarcznymi przy zachodnim skraju wsi.

Charakter zabudowy:
Zabudowa pochodzi w przeważającej części z początku XX wieku i czasów współczesnych, wznoszona na typowych działkach, składających się z domu mieszkalnego, zabudowań gospodarczych oraz części ogrodowej. Na północny-zachód od granic wsi zabudowania z lat 70-tych tuczarni (fermy trzody chlewnej) z charakterystyczną wieżą ciśnień. Mimo bliskiej odległości od zabudowań Błonia leżą one na obszarze sołectwa Źródła.

Zabytki:
  • Drewniany wiatrak koźlak z końca XVIII wieku. Wiatrak posadowiony na lekkim wyniesieniu terenu po przeciwnej stronie wsi, stanowił akcent W odpowiedzi na monotonii okolicznego krajobrazu. Nie użytkowany, był jednym z już nielicznych reliktów wiejskiej zabudowy "przemysłowej". Niestety 5 maja 2000 roku nieznany sprawca podpalił ten charakterystyczny obiekt, będący symbolem wsi. Obecnie pozostało jedynie pogorzelisko.
  • Przydrożna kapliczka kamienna z 1832 roku. Kapliczka stoi przy drodze gruntowej wyprowadzającej z głównej drogi na pola, w cieniu rozłożystego dębu. Wyrzeźbiona w piaskowcu bryła i płaskorzeźbione plakiety na cokole kapliczki są ciekawym przykładem ludowej sztuki sakralnej, czerpiącej swe wzory dla przedstawień figuralnych z renesansowych płyt epitafijnych umieszczonych w wiejskich kościołach.

Liczba mieszkańców:
- na dzień 28.06.2012 r. - 294
Pliki do pobrania:


Informacja dla osób niesłyszącychCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności GospodarczejSystem Informacji Przestrzennejgov.pl
design by fast4net

Płatności online