Aktualności gminne - 1 grudnia - Świ - Gmina Miękinia

Wójt przyjmuje mieszkańców w środy w godz. 8.00-12.00 po uprzednim umówieniu telefonicznym 71 735 92 22

Wyszukiwarka

Przejdź do: BIP
Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Wersja kontrastowa serwisu
Przejdź do: RSS


Oficjalny serwis internetowy
Gminy Miękinia

Menu główne


Menu poziome

Aktualności gminne
grafika PSSE Środa Śląska - powiększ

1 grudnia - Światowy Dzień AIDS

1 grudnia 2021
Światowy Dzień AIDS został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1988 roku, by zwrócić uwagę świata na problemy wynikające z epidemii HIV/AIDS.
Epidemia HIV/AIDS to wciąż aktualny problem zdrowia publicznego w Polsce i na świecie. Na świecie żyje 37,9 miliona osób z HIV/AIDS.

Nieodłącznym elementem obchodów Światowego Dnia AIDS jest czerwona kokardka – symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV, chorymi na AIDS i ich bliskimi. Ideę czerwonej kokardki po raz pierwszy zainicjowano w 1991 roku. Pomysł znaku został zainspirowany żółtą wstążeczką, upamiętniającą żołnierzy amerykańskich uczestniczących w wojnie w Zatoce Perskiej. Czerwony kolor wybrano ze względu na skojarzenia, jakie wywołuje: krew, walkę, ale również miłość. Czerwona kokardka jest w kształcie odwróconego V, ponieważ jeszcze nie odniesiono zwycięstwa nad epidemią HIV i AIDS. Symbol ten został wymyślony przez członków Visual AIDS – organizacji charytatywnej zrzeszającej artystów, działającej w Nowym Jorku. Celem grupy było zachęcenie wszystkich do upamiętnienia zmarłych i umierających z powodu AIDS kolegów, zwiększenie świadomości na temat HIV/AIDS, uświadomienie potrzeb ludzi żyjących z HIV i AIDS oraz ich bliskich, a także wezwanie rządów do zwiększenia funduszy na badania i opiekę nad zakażonymi. Pomysłodawcy nie przypuszczali, że symbol stanie się popularny na całym świecie i będzie tak wiele znaczył dla zakażonych, chorych oraz ich bliskich.

Obecność czerwonej kokardki w sferze publicznej podczas obchodów Światowego Dnia AIDS przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.

Leczenie

Wprowadzenie leczenia antyretrowirusowego (ARV) w połowie lat dziewięćdziesiątych spowodowało spadek liczby zachorowań na AIDS oraz spadek śmiertelności z powodu AIDS w krajach rozwiniętych. Ujednolicone i zintegrowane leczenie ARV dla wszystkich regionów Polski prowadzone jest od 2001 roku w ramach programu polityki zdrowotnej Ministra Zdrowia „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce”. Program jest zgodny z zaleceniami i zobowiązaniami międzynarodowymi podjętymi na szczeblu globalnym i regionalnym. Dzięki zastosowaniu nowych leków zmieniło się oblicze choroby, która ze śmiertelnej stała się przewlekłą. Obecnie zakażenie HIV nie powoduje natychmiastowego zagrożenia utraty życia. Dzięki leczeniu antyretrowirusowemu i szybkiemu wykryciu wirusa w organizmie można przeżyć długie lata. Zmienił się również profil osób, które się zakażają. Już nie mówi się o szczególnych grupach (grupach ryzyka), które zakażają się HIV, lecz o zachowaniach ryzykownych, narażających na to zakażenie. A to znaczy, że każda osoba, niezależnie od płci, wieku, przekonań czy statusu społecznego, podejmująca takie ryzyko, może ulec zakażeniu.

Badania w kierunku HIV, profilaktyka

Wykonanie badania w kierunku HIV jest procedurą bardzo łatwą i tanią, biorąc pod uwagę korzyści, jakie niesie za sobą wykrycie zakażenia – zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i społecznym. W związku z tym jak najbardziej celowe jest promowanie wykonywania testów w kierunku HIV u osób dorosłych. Rozpoznanie i leczenie zakażenia HIV ma ogromne znaczenie epidemiologiczne. Dzięki regularnie przyjmowanym lekom osoby zakażone mogą mieć dobrą jakość życia i mieć zdrowe dzieci. Osoba, która wie, że jest zakażona HIV ma szansę zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich i jest „bezpieczna” dla innych. Z uwagi na to, że jak dotąd nie opracowano skutecznej szczepionki profilaktycznej przeciw zakażeniu HIV, najlepszą „szczepionką” jest wiedza. W Polsce wdrażane i realizowane są programy edukacyjne i profilaktyczne oraz kampanie społeczne, mające na celu podwyższenie poziomu wiedzy o HIV/AIDS oraz wykształcenie odpowiedzialności za zdrowie swoje i najbliższych. Działania kierowane są nie tylko do osób zdrowych. Odpowiednia edukacja i zmiana zachowań osób żyjących z HIV oraz stosowanie u nich leczenia antyretrowirusowego również przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka transmisji HIV w populacji.

HIV/AIDS w Polsce

Statystycznie, w Polsce każdego dnia co najmniej 3 osoby dowiadują się o zakażeniu HIV. Poważnym problemem jest również późna wykrywalność zakażeń HIV, często dopiero w stadium AIDS u około 50–60% zakażonych. Mimo że dysponujemy bardzo skutecznym skojarzonym leczeniem antyretrowirusowym, dzięki któremu życie osoby zakażonej może być niemal tak samo długie, a jej kondycja niemal tak samo dobra, jak osoby niezakażonej, to jednak liczba zakażeń wcale nie ulega zmniejszeniu. HIV jest dla niektórych Polaków nadal tematem tabu. Wiele osób uważa, że problem ich nie dotyczy, przez co o swoim zakażeniu dowiadują się zbyt późno, co nie tylko zmniejsza szanse na skuteczne leczenie, ale także zwiększa ryzyko zakażania partnerek/partnerów seksualnych przez osobę nieświadomą swojego statusu serologicznego.

Liczba odwiedzin: 260

Stopka

Płatności online
Zamknij