Oficjalny portal Gminy Miękinia

Wyszukiwarka

BIP
RSS
FaceBook
English
Wersja polska
Wersja kontrastowa


Strona główna
Oficjalny serwis internetowy
Gminy Miękinia

Menu główne


Otwórz się na
zdrowy klimat

Menu
Czy wiesz, że... ?
Zamek na wodzie w Wojnowicach
Gotycko – renesansowy zamek na wodzie jest najczęściej odwiedzanym zabytkowym obiektem w gminie. Pierwotnie zbudowany na planie podkowy zamek, kilkakrotnie został przebudowywany i zmodernizowany. Mury zamku, podobnie jak budynki w Wenecji, wynurzają się bezpośrednio z wody otaczającej go fosy o szerokości kilkunastu metrów. Pierwsza wzmianka o dobrach w Wojnowicach pochodzi z 1351r., w którym to roku Cesarz Karol V nadaje dobra Wojnowice rycerzowi Johannowi Skoppowi. Obecnie w zamku mieści się Dom Pracy Twórczej dla środowisk artystycznych i naukowych Wrocławia i kraju. Poza tym działa tam galeria, hotel i restauracja.
Więcej informacji: www.zamekwojnowice.pl
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst Cofnij
Aktualności gminne
Jesteś tutaj:  ›› Gmina ›› Aktualności gminne
Data dodania: 13 listopada 2017
Obchody Święta Niepodległości w Miękini
W piątek w godzinach wieczornych odbyły się w Miękini obchody Święta Niepodległości.
Główne uroczystości odbyły się przy pomniku „W hołdzie Walczącym o Niepodległość Polski”, a poprzedzone zostały Mszą Świętą w kościele pw. Narodzenia NMP w Miękini. W uroczystości uczestniczyli: kompania honorowa 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia, poczty sztandarowe 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia, Związku Harcerstwa Polskiego, Ochotniczej Straży Pożarnej w Miękini, Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Miękini, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, duchowni dekanatu Miękinia, nauczyciele, dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Miękini oraz mieszkańcy gminy.
Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku dowódcy 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia płk Dariuszowi Dejnece oraz podniesienia flagi państwowej na maszt i wysłuchania hymnu państwowego. Następnie głos zabrał Jan Marian Grzegorczyn wójt gminy Miękinia, gospodarz uroczystości. Podkreślał znaczenie obchodów Święta Niepodległości dla upamiętnienia bolesnej historii Polski, kształtowania tożsamości narodowej, ale też budowania nowoczesnego patriotyzmu m.in. poprzez rozwój gminy Miękinia. Kierując swoje słowa do dzieci i młodzieży Jan Marian Grzegorczyn powiedział, że ich dziecięcy i młodzieżowy patriotyzm powinien wyrażać się teraz w chęci do nauki, aby wyrośli na mądrych ludzi, którzy będą w przyszłości odpowiedzialnie rządzić krajem. Dla uczczenia Święta Niepodległości złożono wieńce, kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem „W hołdzie Walczącym o Niepodległość Polski” oraz odczytany został apel pamięci. Apel odczytał ppor. Andrzej Giziński. Z okazji rocznicy odzyskania niepodległości oddana została salwa honorowa w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia. Niezwykłego klimatu i podniosłości uroczystości nadały płonące pochodnie niesione przez harcerzy, dzieci i młodzież oraz mieszkańców gminy. Na zakończenie uroczystości, zebrani mieli okazję zobaczyć wzruszający, patriotyczny występ w wykonaniu uczniów z SP w Miękini.Informacja dla osób niesłyszącychCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności GospodarczejWiadomości MiękiniSystem Informacji PrzestrzennejAgencja Rozwoju Komunalnego Gminy Miękinia
design by fast4net

Płatności online