Oficjalny portal Gminy Miękinia

Wyszukiwarka

BIP
RSS
FaceBook
English
Wersja polska
Wersja kontrastowa


Strona główna
Oficjalny serwis internetowy
Gminy Miękinia

Menu główne


Otwórz się na
zdrowy klimat

Menu
Czy wiesz, że... ?
Emil May
W 1850 roku urodził się w Gosławicach Emil May, budowniczy kanału Odra-Hawela i kanału Noteć-Warta.
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst Cofnij
Aktualności gminne
Jesteś tutaj:  ›› Gmina ›› Aktualności gminne
Data dodania: 2 października 2015
Zakończono znakowanie nowego szlaku rowerowego - Miękińskiej Trasy Rowerowej
Infrastruktura turystyczno-rekreacyjna gminy Miękinia wzbogacona została o nowy szlak rowerowy koloru zielonego o długości 59,6 km. Znakowanie trasy zostało zakończone 20 września 2015 r.
Trasa jest elementem rozwoju infrastruktury rekreacyjno-turystycznej i stanowi coraz szerszą ofertę aktywnego ruchowo wypoczynku, który staje się coraz powszechniejszym elementem w krajobrazie gminy Miękinia. Wynika to z postawy społeczeństwa wobec rekreacji i turystyki objawiającej się wzrostem zainteresowania tą formą spędzania czasu wolnego. Aktywność ruchowa niezbędna jest dla utrzymania dobrego zdrowia i sprawności fizycznej. Stąd też w gminie powstaje różnego rodzaju infrastruktura przestrzenna rekreacji i turystyki.
Centralnym punktem „Miękińskiej Trasy Rowerowej” (MTR) jest ratusz gminny (UG) przy ul. Kościuszki 41 w Miękini, skąd możemy zacząć jazdę na wszystkie 3 warianty tras.
Miękińską trasę rowerową tworzą 3 pętle odpowiadające na znacznej długości trasom Bike Maratonu – 2 dniowej imprezy cyklicznej, która przyciąga rzeszę fanów kolarstwa górskiego i trekkingowego. Rowerzystom oferowane są do wyboru trzy trasy o różnej długości i poziomie trudności: Mini (24 km), Mega (52 km) i Giga (74 km).
Pętla Mini MTR to ścieżka na odcinku Miękinia ratusz gminny - Winnice Jaworek - Zabór Wielki - Owieczki - Lubiatowskie Górki - Lubiatów - Zabór Mały - rezerwat przyrody Zabór - Czarny Las - grodzisko Jabłonka - Przydroże - Kadłub - Siemichów - poniemiecki cmentarz w Miękini - Diabelska Góra - Szubieniczne Wzgórze - strefa przemysłowa Źródła-Błonie - rozdroże nad Zdrojkiem, skąd możemy kontynuować jazdę na pozostałe 2 pozostałe odcinki Mega i Giga lub wrócić przez las, pod wiaduktem kolejowym w Miękini, ulicą Sportową do punktu wyjścia (ratusza).
Odcinek Mega MTR jest kontynuacją odcinka Mini od rozdroża przy Zdrojku na trasie Lisia Góra - zbiornik retencyjny szkółki leśnej - szkółka leśna w Mrozowie - wiadukt prz ul. Bolesława Chrobrego w Mrozowie - Mrozowska Górka - rozdroże w Łąkoszycach - Miękinia ratusz.
Odcinek Giga MTR to kolejna kontynuacja trasy Mega z rozdroża w Łąkoszycach na trasie Białków dwór - cmentarz w Białkowie - Wojnowice, ul. Odrzańska - skarpa Wysoczyzny Średzkiej w Wilkostowie i Brzezince Średzkiej - Brzezina - Żurawiniec zatorze - Mrozów, ul. Odrzańska - Wojnowice zamek - leśny wał w Wojnowicach - Łąkoszyce.
Dodatowo oznakowano ścieżkę rowerową koloru czarnego łączącą stację kolejową w Mrozowie z ścieżkami MTR na odcinkach: Mrozów PKP - szkółka leśna i Mrozów PKP - Żurawiniec zatorze.
Trasę wytyczono na pograniczu dwóch krajobrazowo różnych krain geograficznych – wyżynnej Wysoczyzny Średzkiej oraz równinnej, nadodrzańskiej Pradoliny Wrocławskiej. Taka lokalizacja sprawia, że nie brakuje tu trudnych odcinków o charakterze górskim ze stromymi podjazdami i zjazdami, a także odcinków nizinnych o grząskim terenie i piaszczystych drogach. Swym przebiegiem eksponuje walory przyrodnicze i kulturowe terenu gminy Miękinia.
Miękińska trasa rowerowa jest skorelowana z pozostałą częścią szlaków rowerowych przebiegających przez terytorium gminy, z utworzonym w 2002 roku z głównym Szlakiem Odry (koloru niebieskiego) przebiegający wzdłuż Doliny Środkowej Odry o łącznej długości 313 km, w tym 23,6 km w gminie Miękinia wraz z tzw. pętlą lokalną koloru czerwonego o długości 25,9 km.
W miejscowości Owieczki miękińska trasa ma połączenie z asfaltową ścieżką rowerowa o długości 7 km, utworzoną wraz z drogą w 2013 r. z Klęki do mostu na Odrze w Głosce, która jest destynacją popularną nie tylko wśród rowerzystów, ale także rolkarzy i miłośników nordic walkingu. Łączna długość szlaków rowerowych w gminie Miękinia wynosi 111,7 km.
Na początku roku 2016 zostanie wydana mapa turystyczna gminy Miękinia, która będzie stanowiła odzwierciedlenie ich przebiegu w terenie uzupełnione o informacje praktyczne i dotyczące atrakcji obszaru.
Serdecznie zapraszamy na szlaki turystyczne gminy Miękinia.
 
Zbigniew PilchInformacja dla osób niesłyszącychCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności GospodarczejSystem Informacji Przestrzennejgov.pl
design by fast4net

Płatności online