Oficjalny portal Gminy Miękinia

Wyszukiwarka

BIP
RSS
FaceBook
English
Wersja polska
Wersja kontrastowa


Strona główna
Oficjalny serwis internetowy
Gminy Miękinia

Menu główne


Otwórz się na
zdrowy klimat

Menu
Czy wiesz, że... ?
Szlak Odry
Głównym szlakiem rowerowym Gminy Miękinia jest przebiegający przez jej teren SZLAK ODRY. Biegnący wzdłuż Doliny Środkowej Odry szlak o łącznej długości 313 km (wraz z tzw. pętlami lokalnymi) rozpoczyna się we Wrocławiu - Leśnicy, a kończy w Głogowie. Na obszarze Gminy Miękinia długość znakowanych szlaków rowerowych wynosi 52,6 km.
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst Cofnij
Aktualności gminne
Jesteś tutaj:  ›› Gmina ›› Aktualności gminne
Data dodania: 28 kwietnia 2022
Szanuj wodę - codziennie!

Według informacji GUS Polacy rocznie zużywają do 100 l wody dziennie. Mamy rosnące potrzeby zużycia wody, jednak jej zasoby nie rosną. Każdy z nas indywidualnie ma możliwość ograniczać straty wody. Zatem należy pamiętać o tym by szanować ją w codziennych sytuacjach, szczególnie przy wykonywaniu prac domowych i przydomowych.
Dostępność zasobów powierzchniowych i podziemnych wód oraz ich jakość to jedno z najważniejszych środowiskowych uwarunkowań rozwoju kraju. Polska jest w grupie krajów zaliczanych do ubogich w zasoby wodne, przeciętne zasoby wód w Polsce wynoszą ok. 60 mld m3, a w porach suchych ten poziom może spaść nawet poniżej 40 mld m3. Pod względem odnawialnych zasobów słodkiej wody przypadających na jednego mieszkańca nasz kraj jest dopiero na 24 miejscu w Unii Europejskiej. Za nami są już tylko Czechy, Cypr i Malta. Jak wynika z Raportu GUS wielkość odnawialnych zasobów wody słodkiej przypadająca na jednego mieszkańca Polski wynosi niecałe 1,6 tys. m3 (w Europie średnia zasoby to 5 tys. m3 na mieszkańca). Granicą, poniżej której kraj uznaje się za zagrożony takim niedoborem wody, jest 1,7 tys. m3 na mieszkańca.

Należy pamiętać, aby m.in.:
- do podlewania ogrodu czy napełnienia basenu wykorzystywać deszczówkę;
- brać prysznic zamiast kąpieli w wannie;
- podczas codziennej higieny np. mycia zębów czy mycia naczyń zakręcać wodę;
- nie wylewać wody jeśli można ponownie ją wykorzystać;
- urządzenia domowe włączać z wykorzystaniem funkcji „eco”.

Osoby fizyczne, będące właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, na której zlokalizowany jest budynek jednorodzinny lub na której planuje się budowę takiego budynku mogą skorzystać z zewnętrznych źródeł dofinansowania działań prowadzonych w kierunku zwiększenia poziomu retencji na terenie posesji przy budynku oraz wykorzystywania zgromadzonych wód opadowych i roztopowych.

Tego typu zadania mogą zostać objęte dofinansowaniem w ramach m.in. programu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Moja Woda”.

Obecnie Fundusz nie prowadzi naborów, jednak w momencie ich uruchomienia pracownicy Jednostki Realizującej Projekt w Zakładzie Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Miękini chętnie pomogą Państwu w dopełnieniu procedur związanych z pozyskaniem dotacji. Telefon kontaktowy do JRP ZUK w Miękini 71/397-35-48
.Informacja dla osób niesłyszącychCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności GospodarczejSystem Informacji Przestrzennejgov.pl
design by fast4net

Płatności online